Pirkanmaan Pool ry.

SEURA | LIIGAINFO | JOUKKUEET | OTTELUOHJELMAT | SARJATAULUKOT | RANKINGLISTAT | TIEDOTTEET | KESKUSTELU  


 

Pirkanmaan 9-pallon B-parimestaruuskisojen tulokset

Tampereen Galaxie Centerissä lauantaina 26.03.2022 pelattu 9-pallon Pirkanmaan B-parimestaruuskilpailu on todennäköisesti ensimmäinen ja toistaiseksi ainoa Pirkanmaan Pool ry:n järjestämä Pirkanmaan mestaruuskilpailuksi luokiteltava kilpailu, jossa kaikki mitalisijat menivät ei-tamperelaisten liigajoukkueiden pelaajille. Kulta ja hopea matkasivat Valkeakoskelle, pronssia Akaaseen ja Lempäälään.

Parhaat tamperelaisjoukkueiden pelaajat tässä Pirkanmaan Biljardikauppa.fi Pool-liigan kauden 2021-2022 1. ja 2. divisioonan pelaajille avoimessa B-parimestaruuskilpailussa löytyvät sijalta viisi.



Kuvassa finalistit, VBK 1:n Laakkonen/Huovinen ja VBK 2:n Hellevaara/Kelohonka



Kuvassa pronssipari Miikka Laajoki (BCA 2) ja Mikko Rantala (BC Penthouse)



Kuvassa Lempäälän Team Kädettömien pronssipari Joni Savolainen ja Jarmo Rantanen

Lopputulokset

1.   Huovinen Jarkko / Laakkonen Janne
2.   Hellevaara Markku / Kelohonka James
3.   Laajoki Miikka / Rantala Mikko
      Rantanen Jarmo / Savolainen Joni (Team Kädettömät)
5.   Laakkonen Mikko / Vilen Marko
      Pärssinen Petteri / Tanhuanpää Juha
      Jokinen Janne / Styrman Mikko
      Elmur Rabiah / Launo Jan
9.   Toiviainen Teemu / Tuominen Santtu
      Asplund Teemu / Nenonen Mikko
      Mäkinen Jarno / Tammilehto Onni
      Pylkki Jonne / Vainio Kari
13.  Aaltonen Mika / Rakkolainen Henrik
      Korhonen Niko / Västilä Matias
      Lahti Keijo / Vehmas Ville
      Jokinen Juho / Kolehmainen Tomi
17.  Laulainen Antti / Saxen Veli-Pekka
      Narvinen Teemu / Paavola Joonas
      Kivikko Hannu / Rantanen Jesse
      Malin Olli / Vimpari Ari
      Meghjee Kasim / Ylimäki Olli
      Laine Jussi-Pekka / Talvio Kai
      Törmä Eetu / Törmä Reino
      Palomäki Esa / Seppälä Joni
25.  Järvinen Juha / Pitkänen Jouko
      Nurmisto Tommi / Tuomi Miikka
      Hirvonen Jussi / Pasanen Tomi
      Naumanen Tommi / Ortiz Aleksi
      Laaksonen Vilppu / Paasivirta Aleksi
      Niemi Jari / Saarinen Vesa

Kaavion ottelut

Ensimmäinen kierros

Asplund/Nenonen - W.O. 5 - 0
Jokinen/Kolehmainen - Lahti/Vehmas 4 - 5
Meghjee/Ylimäki - Niemi/Saarinen 5 - 1
Huovinen/Laakkonen - Pylkki/Vainio 5 - 3
Laaksonen/Paasivirta - Palomäki/Seppälä 4 - 5
Pärssinen/Tanhuanpää - Laine/Talvio 5 - 0
Mäkinen/Tammilehto - Rantanen/Savolainen 3 - 5
Naumanen/Ortiz - Törmä/Törmä 4 - 5
Laajoki/Rantala - Jokinen/Styrman 0 - 5
Aaltonen/Rakkolainen - Hirvonen/Pasanen 5 - 4
Hellevaara/Kelohonka - Nurmisto/Tuomi 5 - 1
Kivikko/Rantanen - Toiviainen/Tuominen 2 - 5
Järvinen/Pitkänen - Malin/Vimpari 2 - 5
Narvinen/Paavola - Laakkonen/Vilen 3 - 5
Korhonen/Västilä - Laulainen/Saxen 5 - 3
Elmur/Launo - W.O. 5 - 0

2. kierros, voittaneiden puoli

Asplund/Nenonen - Lahti/Vehmas 5 - 3
Meghjee/Ylimäki - Huovinen/Laakkonen 2 - 5
Palomäki/Seppälä - Pärssinen/Tanhuanpää 4 - 5
Rantanen/Savolainen - Törmä/Törmä 5 - 2
Jokinen/Styrman - Aaltonen/Rakkolainen 5 - 3
Hellevaara/Kelohonka - Toiviainen/Tuominen 5 - 4
Malin/Vimpari - Laakkonen/Vilen 2 - 5
Korhonen/Västilä - Elmur/Launo 3 - 5

2. kierros, hävinneiden puoli

W.O. - Jokinen/Kolehmainen 0 - 5
Niemi/Saarinen - Pylkki/Vainio 4 - 5
Laaksonen/Paasivirta - Laine/Talvio 3 - 5
Mäkinen/Tammilehto - Naumanen/Ortiz 5 - 4
Laajoki/Rantala - Hirvonen/Pasanen 5 - 2
Nurmisto/Tuomi - Kivikko/Rantanen 3 - 5
Järvinen/Pitkänen - Narvinen/Paavola 2 - 5
Laulainen/Saxen - W.O. 5 - 0

3. kierros, voittaneiden puoli

Asplund/Nenonen - Huovinen/Laakkonen 3 - 5
Pärssinen/Tanhuanpää - Rantanen/Savolainen 1 - 5
Jokinen/Styrman - Hellevaara/Kelohonka 3 - 5
Laakkonen/Vilen - Elmur/Launo 5 - 2

3. kierros, hävinneiden puoli

Palomäki/Seppälä - Jokinen/Kolehmainen 4 - 5
Törmä/Törmä - Pylkki/Vainio 1 - 5
Lahti/Vehmas - Laine/Talvio 5 - 3
Meghjee/Ylimäki - Mäkinen/Tammilehto 0 - 5
Malin/Vimpari - Laajoki/Rantala 2 - 5
Korhonen/Västilä - Kivikko/Rantanen 5 - 1
Aaltonen/Rakkolainen - Narvinen/Paavola 5 - 4
Toiviainen/Tuominen - Laulainen/Saxen 5 - 2

4. kierros, hävinneiden puoli

Jokinen/Kolehmainen - Pylkki/Vainio 2 - 5
Lahti/Vehmas - Mäkinen/Tammilehto 3 - 5
Laajoki/Rantala - Korhonen/Västilä 5 - 2
Aaltonen/Rakkolainen - Toiviainen/Tuominen 1 - 5

5. kierros, hävinneiden puoli

Jokinen/Styrman - Pylkki/Vainio 5 - 1
Elmur/Launo - Mäkinen/Tammilehto 5 - 2
Asplund/Nenonen - Laajoki/Rantala 1 - 5
Pärssinen/Tanhuanpää - Toiviainen/Tuominen 5 - 3

8 Cup

Huovinen/Laakkonen - Elmur/Launo 5 - 4
Rantanen/Savolainen - Jokinen/Styrman 5 - 2
Hellevaara/Kelohonka - Pärssinen/Tanhuanpää 5 - 2
Laakkonen/Vilen - Laajoki/Rantala 3 - 5

Semifinaali

Huovinen/Laakkonen - Rantanen/Savolainen 5 - 4
Hellevaara/Kelohonka - Laajoki/Rantala 5 - 3

Finaali

Huovinen/Laakkonen - Hellevaara/Kelohonka 5 - 4


 

Katso myös

Muut tiedotteet


SEURA | LIIGAINFO | JOUKKUEET | OTTELUOHJELMAT | SARJATAULUKOT | RANKINGLISTAT | TIEDOTTEET | KESKUSTELU